ZIUA NAŢIONALĂ A ROMÂNIEI - 1 DECEMBRIE 2020
La mulţi ani, România!
1 Decembrie 2020
Dragi elevi, stimati colegi si parinti!
Sarbatoarea Zilei Nationale sa va aduca bucurie in sufletele de romani, chiar si in vremuri de pandemie! Acum 102 ani, la Alba Iulia, inaintasii nostri au realizat Marea Unire, la scurt timp dupa incheierea primului razboi mondial. Se cuvine sa le cinstim memoria de eroi ai neamului si creatori ai tarii, sa imbracam ia stramoseasca si sa purtam cocarda tricolora ca simbol al iubirii de patrie! Desi nu vom putea asista la parada militara, nu ne vom putea prinde in hora, scolile nu vor rasuna de glasuri de copii cantand, sa nu uitam de insemnatatea momentului istoric petrecut la 1 Decembrie 1918 la Alba Iulia, unirea Transilvaniei si a Banatului cu Romania. Astfel, cea de-a treia nestemata (dupa Basarabia si Bucovina) se aseza pe coroana regelui Ferdinand I, cel care a ramas in istoria nationala ca Intregitorul Romaniei. La mulţi ani, dragi români!

prof. Cristiana Şoimaru